Úvod   >   Historie   >   2019

2019

Offline odpoledne

V pátek 22. února připravili manželé Kakašovi s knihovnicí Hankou Bugyikovou v zasedací místnosti OU a Obecní knihovně odpoledne plné společenských deskových her a kvizů pro děti s příznačným názvem Offline odpoledne. Telefony a jakákoliv elektronická zařízení byla totiž zakázána. Nečekali sice příliš velkou účast, neboť právě probíhaly jarní prázdniny, ale byli účastí překvapeni. Každý si vybral z velké nabídky her to, co si chtěl zrovna zahrát. A nikdo nezůstal u hry jediné. A telefony….? Ty dětem ani trochu nechyběly.

Noc s Andersenem 29.3.2019 (pátek ) Letos počtvrté se Obec Valy a Obecní knihovna ve Valech připojily k celorepublikové akci na podporu dětského čtení Noc s Andersenem. Tentokrát bylo téma českému čtenáři velmi blízké – Ferda Mravenec od Ondřeje Sekory. Kromě čtení byla pro děti připravena řada her a soutěží a samozřejmě pohádka na dobrou noc. Spolu s knihovnicí Hankou akci připravili manželé Kakašovi. Pomoci přišla Lucie Rollová.

Večer se seniory 8.11.2019

Kdybyste se náhodou octli na dnešním večírku pro seniory, připadali byste si jako na párty lidí daleko mladší věkové skupiny. Senioři svůj věk prozradili snad jen rozzářenýma očima a podupáváním při jazzovém vystoupení Junior dixilendu ZUŠ Mariánské Lázně, neboť jazz se hrával za jejich mládí, zároveň bouřlivým potleskem odměnili děti z Valáčku, které se velmi zdokonalily ve hře na boomwhackers a suverénně vystřihly několik moderních skladeb.

Závěr večera patřil tanci, který doprovázel pan Bubanec hrou a zpěvem.

Projekty přeshraniční spolupráce - Projekt Živé Valy 

Noční rybářské závody

Obec Valy realizuje během roku 2019 česko-bavorský projekt „Živé Valy“. V rámci tohoto projektu se konala i společná soutěž v nočním rybaření z pátku 12. července 2019 na sobotu 13. července 2019 v překrásném prostředí Českého lesa u rybníku Kajetán. Přestože celé týdny bylo suché horké počasí, zrovna na tuto akci začalo pršet a razantně se ochladilo. Všichni přítomní tento vrtoch přírody brali s nadhledem a celou akci doprovázela přátelská atmosféra.

Lidová slavnost v Hofubyl další akcí v rámci projektu Živé Valy.

V sobotu dne 27. července 2019 vyjeli valští tentokrát vlakem do Hofu. Skupina prošla celým městem do lesoparku Theresienstein, kde se nachází krásná botanická a malá zoologická zahrada. Dalším cílem byl prostor u moderního divadla a víceúčelové Freiheitshalle Hof, kde se konal Volksfest. Účastníci zažili jedinečnou atmosféru bavorských slavností, atrakce pro malé i velké, ochutnávka piva a bratwurstu. Přestože bylo horké počasí a senioři během celého pobytu prošli město křížem krážem pestrým terénem, byli stateční a ušli to. Pro děti byly odměnou pouťové atrakce.

Výlet do Nagelu 

7.9.2019 navštívili Valští několik míst v Horních Francích v Německu. Tentokrát je autobus zavezl do obory Waldhaus Mehlmeisel v pohraničním pohoří Smrčiny. Kromě prohlídky u nás žijících divokých zvířat byly okolo cesty vystavené vzorky hornin, které se v okolí těží. Zajímavá byla i ukázka krmení rysa a kočky divoké. Oběd čekal výletníky v obci Nagel, kterou je osobně provedl starosta obce Theo Bauer. Ukázal nám místní kostel, bylinkový dům a okolí jezera s Kneipovým chodníčkem a bylinnou zahradou, kterou je obec vyhlášená. Výlet končil ve správním středisku bavorského zemského okresu městě Wunsiedl. 

Předvánoční Horní Franky

V rámci česko-bavorského projektu „Živé Valy“ se uskutečnila dne 8. prosince 2019 poznávací cesta do bavorského příhraničí. První zastávka patřila zámku Thurnau, kde prodejci z různých koutů Německa i Evropy nabízeli velice zajímavé zboží z keramiky. Tři nádvoří byly zastavěné stánky a otevřena pro veřejnost byla i místní keramická dílna a muzeum.

Další zastávka patřila regionálnímu centru Horních Frank – městu Bayreuth. Atmosféru tradičních vánočních trhů středně velkého města jsme mohli načerpat mezi nazdobenými stánky se zbožím s vánoční tématikou a nechybělo ani tradiční občerstvení – svařené víno a bavorská klobása.

Závěr výletu patřil partnerskému Nagelu, kde probíhaly trhy sice o něco málo menší, avšak o to více v „rodinné“ atmosféře.

Kulturní a sportovní akce

Maškarní karneval pro děti Čechy zasáhla vlna chřipky. Ani Valy nezůstaly ušetřeny. První volal Karel Glockner že leží a nepřijde fotit. V pátek před maškarním ulehla druhá fotografka a doufala, že karneval nafotí pan starosta. Ten vydržel v sobotu jen do oběda a aspoň se doploužil do hospody odevzdat diplomy. Animátoři vydrželi do neděle do rána, pak podle odolnosti odpadávali postupně. V sobotu odpoledne se začínalo ve 3 hod. Animátoři (Eliška Chadimová, Věrka Laffarová, Terka Šnajdrová, Petr Matoušek, Zlatka Horníková, Bára Ulčová, Tomáš Podzimek) vytvořili hromadnou masku stonožku, a ta provázela děti, kterých přišlo kolem třiceti, odpolednem. Masky hodnotili přihlížející. Dostali kartičky, kam napsali číslo masky, která se jim líbila. Z nejmladších nejvíc hlasů dostal brouček, na druhém místě byla Sněhurka a na třetím pavoučci. Ze starších vyhrál Pejsek s kočičkou, druhá byla orientální tanečnice a na třetím místě stanula mrtvá nevěsta. Všechny ostatní děti dostaly diplom za účast a dárek. Průběh odpoledne nafotila jedna hodná maminka.

Maškarní karneval pro dospěléAni dospělých nepřišlo tolik co jiné roky. Na vině byla zřejmě rovněž chřipka. Přesto se sešel dostatek masek, aby zaplnily sál a parket. Účastníci opět překvapili kreativitou, nápady a nepochybujeme, že se všichni úžasně bavili. K tanci hrála oblíbená Kocovina v masce pankáčů. Pro zpestřeni byla zařazena soutěž v házení míčků. V hodnoceni masek byli: 1. bača s ovečkami, 2. Pankáči – Kocovina, 3. Karkulka.

Vítání jara. Na smrtnou neděli se valští sešli u Bažantnice, kde se po vystoupení Valáčku s úžasnými boomwhackers seřadil průvod v čele s Moranou a za rytmického zpěvu prošel celou vsí, kolem hospody ulicí Na Stráni a Na šancích se vrátil k dětskému hřišti, kde byla z můstku shozena Morana do vody. I když bylo vody málo, děti ji vystrkaly až za ves. Vesničané se pak mohli radovat nad gulášovou polévkou a grilovanými stejky a očekávat jaro.

Velikonoční posezeníuspořádaly tradičně Věrka Hroudová s Yvonou Marvalovou. Opět vlastnoručně vyrobenými dekoracemi vytvořily příjemné prostředí, kde za povídání popíjení oblíbených nápojů a pojídání přinesených dobrot pomáhaly účastnicím vytvářet další dekorace pro jejich domovy. Jednu udělaly i na chodbu obecního úřadu.

Májka a slet čarodějnic

Májka byla přivezena o víkendu, stan a hranice musely být postaveny v předvečer, protože 30. dubna byl pracovní den, tak aby zbylo co nejmíň práce. Bylo třeba ještě přivézt břízku, chvojí na věnec, čarodějnici a pak už se děti mohly vrhnout na zdobení. Pak si mohly jít opékat buřty, protože starost májku převzali muži. Pomocí lana a kleští z lešenářských trubek ji uvedli do horizontálního stavu a zajistili ji. Teď přišla na řadu hranice s čarodějnicí. Všichni se shromáždili kolem a dívali se, jak slaměnou postavu pohlcuje oheň. Ostatní čarodějnice vůbec nerozhodilo, že byla upálena jejich kolegyně, a zatancovaly jeden z tanečků připravených pro vystoupení v Cehnicích, aby si Valáci taky přišli na své. Potom už se děti mohly naplno věnovat své zábavě a dospělí poslechu a zpěvu při kytarách. Kromě našich muzikantů přijel i Břéťa z Moravy  s rodinou, který se každoročně účastní Strun na terase. Když je s rodinou v lázních na léčení, nikdy neopomenou navštívit naše akce. A přestože jsme se pozdě v noci rozešli do svých domovů, májku nám nikdo neukradl.

Jak si děti užily svůj den - dražba májky

Připravit Dětský den bylo složitější. Zajištění atrakcí bylo na starostovi a Andree. V předvečer se sešlo dostatek lidí na stavění stanu. Děkujeme jim! A zároveň i Hance za koláč, takže pomocníci mohli práci zakončit kávičkou.  Druhý den jsme začínali v jednu hodinu, takže v půl už museli být všichni na svých místech a někteří i daleko dřív. Bylo nataženo lano, otevřena lezecká stěna a přistavena čtyřkolka. U lana se střídali chytači, jen Míra Kakaš s Petrem Sýkorou a Ráďa Pavlina s Hankou Matějkovou si odsloužili celé odpoledne až do večera. Na čtyřkolce se vystřídal Dušan Šrůt s Láďou Bartošem a u lezecké stěny jistili dva Tomášové Podzimek a Matějka, Péťa Matoušek, pomáhali Jirka Roll a Dan Šmolík. Z atrakcí se děti mohly vyřádit na kolotoči, aquazorbingu a na houpačkách. Bohužel u aquazorbingu to trochu vázlo. Nejdřív praskla jedna koule, po chvíli druhá. Pak byla čekačka na šéfa a asi po hodině se koulení po vodě znovu rozjelo. Bohužel po chvíli opět jen v jedné kouli. Aby nám to vynahradili, zůstali majitelé atrakcí až do půl deváté. Mezi tím byla pokácena májka a po napínavém přihazování vydražena moderátorskou dvojicí Hanka Smetáková a Jana Fajtová Danovi Šmolíkovi za částku 1000,- Kč. To už začali ladit muzikanti a všichni se jako pokaždé sesedli do stanu a užívali si zpěvu a pěkného večera.

Bigbít pro Libora

Každoroční vzpomínková akce proběhla za účasti asi stovky návštěvníků s vystoupením skupin Kocovina a Grand Tete. Oběma vystupujícím děkujeme, že nás včlenily do svého nabitého programu a obzvlášť Kocovině, že se nedala přetáhnout na placenou akci do Velké Hleďsebe. Zato BabaHed zklamali. Přestože bylo jejich vystoupení dohodnuté a jméno skupiny vytištěno na plakátech, dva dny před akcí účast odřekli. Toto nefér jednání neskousnul jejich kytarista, zavolal pořadatelům a se skupinou Grand Tete odehráli dohodnutý čas místo Babahedů.

O pohár starosty

Utkání čtyř týmů nohejbalistů vypuklo 15.6. v 9 hodin na hřišti ve Valech. Každý tým hrál dva zápasy za sebou pokaždé s jiným soupeřem. Družstva si hru užívala a brala ji vážně a zároveň s humorem. Tak hráči i diváci prožili pohodové dopoledne. První místo vyhrálo družstvo Fikuku , druzí byli Chataři, třetí se umístilo Nové Sedlo a Guano obsadilo čtvrté a zároveň poslední místo.

Na prázdniny s pohádkou

Počasí nás nevyšplouchlo, sluníčko svítilo od samého rána a docela připalovalo. Pro děti bylo připraveno devět stanovišť: záchranáři (Jirka Roll), oblíbení Pat a Mat (Marie Vávrová, Jiřina Musilová), včelka Mája (Andrea Kakašová), Krakonoš s Ančetem (Kuba Křížek, Tereza Polívková), Ferda mravenec s Beruškou (děvčata z Valáčku), Karkulka s vlkem (Adam Fajt, Kristýna Stretzová), bába kořenářka (Hanka Bugyiková), strašliví piráti (Honza Vaněk, Míra Kakaš) a vodníci (Petr Sýkora). Ve dvě hodiny byli všichni na svých místech a očekávali davy natěšených dětí. Bohužel všechny přípravy vyšly trochu nazmar. Pohádkového dne se zúčastnilo asi dvacet dětí. Ale zato se celou akci užily. Na startu dostaly kromě mapky jahody, které paní Sapáková přinesla ze své zahrádky, u záchranáře odpověděly na několik otázek o první pomoci a pokračovaly na statek Pata a Mata. Ti dva šikulové zrovna něco kutili na svém dvorečku, tak jim děti pomohly, aby to neskončilo, jako obvykle, katastrofou. Na televizi vynesené na zápraží běžely jednotlivé epizody Pata a Mata a trávě se pásl dobytek. Ještě že byl vyřezaný ze dřeva, protože jinak by ho děti musely honit po celé vsi. Od Pata a Mata přešly ke včelce Máje, která je vyzkoušela z přírodopisu ze znalosti hmyzu. U Krakonoše děti rozlišovaly zvířata, která do sela patří a která ne a taky pomohly vyčistit les od odpadků, které tam nechali nějací vandalové. Ferda mravenec s Beruškou měli pro děti připravenou soutěž v přenesení pingpongového míčku na lžíci a u Karkulky s vlkem děti skládaly pucle. Přesunuly se k bábě kořenářce, kde je čekal test z bylinné říše. Piráti měli opět připravené lovení pokladu a u vodníků si děti mohly osvěžit znalosti z rybí říše. Když došly do cíle, čekala je odměna v podobě dárkového balíčku.

Struny na terase

Kde jinde se diváci mohli potěšit vystoupením oblíbených valských zpěváků a jejich hostů, než na „Strunách“. 6. července se na terase sešli hudebníci zhruba ve stejném složení jako v předchozím roce. Začínalo se jako vždy hymnou Strun a po ní nastoupila netradiční sestava muzikantů Radka Pavliny s Eliškou Chadimovou, „Kuby“Kubíčka, Martina Němce s našimi pravidelnými hosty - Břeťou z Moravy s dcerami. Na to, že na sehrání měli zhruba jeden večer, jim to ladilo. Ráďa a Kuba kytara, Eliška  basa, Břéťa housle, Martin bicí a děvčata zpěv. 

Po nich nastoupily děti z kroužku Kytárky s Andreou a Mírou Kakašovými. Svým vystoupením děti dokázaly, že na Kytárky nechodí zbytečně. Na podiu pak zůstala Andrea s Mírou a posluchače potěšil zejména Andrein kouzelný hlas. Následoval písničkář Radek Barcaba s vlastní tvorbou a po něm nastoupila skupina Samorost. Dalším vystupujícím byl rocker Milan Bubanec s kytarou, doprovázený Milanem Němcem na bicí a Kubou Kubíčkem na basu. Jako každým rokem i letos přijela folková skupina Frýda s dosud nejlepším vystoupením, které ve Valech předvedla. Závěr večera patřil Plešbendu. 

Setkání „zlatých“ obcí roku 2016 v Cehnicích  24.8. (sobota) Na pravidelné setkání zlatých vesnic roku 2016 pořádané ten rok v Cehnicích byl vypraven autobus. Stali jsme se tak nejvíce zastoupenou obcí a přede všemi jsme tak hravě obhájili svou Zlatou stuhu.

Přípravy na setkání probíhaly zhruba od začátku roku. Vymyslet a nacvičit vystoupení nebylo otázkou několika zkoušek, ale zhruba půl roku, kdy jsme se dvakrát týdně snažily sladit své pohyby od záškubů připomínajících zasažení elektrickým proudem až po ladné hopsání na pódiu. A protože byl program krátký, nastavili jsme ho hrou na boomwhackers. Děti z Valáčku, které tuto disciplínu hravě ovládají, včetně jejich vedoucích, byly v daném termínu rozběhnuty po světě, a tak se trubek chopilo několik dobrovolníků, většinou bez hudebního vzdělání, zato s velkým nadšením pro věc. Andrea nám věnovala několik odpolední, aby nás naučila tři skladby vybrané pro vystoupení, ale ostatní už bylo na nás. 

Uvítání v Cehnicích bylo srdečné a stejná nálada přetrvala po celé dva dny naší návštěvy. 

Cestou na oběd jsme si prohlédli areál školy, školky, krásně upravenou zahradu a nově vybudovaný bosý chodníček. Po obědě přivítala starostka Cehnic paní Helena Sosnová všechny zúčastněné a předala slovo Valerii Zawadské. Další program byl v rukou hostujících vesnic. Naše vystoupení Zumby mělo nečekaný úspěch. Kupodivu nikdo nespadl z pódia, ani nezapomněl kroky, na rozdíl od našeho druhého vystoupení, kde jsme přes zoufalý pohled a veškerou snahu dirigentky z Kanady hráli jednu část stále dokola, dokud i poslední nepochopil, že je něco špatně. Naštěstí nikdo z přihlížejících nevěděl, jak má vystoupení vypadat, a tak jsme skladbu dohráli dokonce bez ztráty přízně publika. (Účinkující: tanec – Hanka Smetáková, Marie Stretzová, Věra Laffarová, Jana Vlková, Tereza Polívková, Tereza Šnajdrová, Zlatka Horníková, Eliška Chadimová. Na Boomwheckers se k nim přidali Dana Pavlinová, Halina Verbská, Kuba Křížek, Petr Sýkora, Marie Šmolíková, Květa Martincová.)

Na tanec vsadily i obce Sebranice a Úholičky. A obě se nezávisle na sobě shodly na červenočerné variaci kostýmů a španělském rytmu. Kašava přispěla mužským vokálem lidových písní a Prysk originální pozvánkou na stejnou akci konanou příští rok u nich v Prysku. Pozvánku měli zakomponovanou do divadelního představení.

Pro zpestření odpoledne byly připraveny soutěže o bramborové srdce a večer byl zakončen vystoupením rockové kapely. 

Ráno po vydatné snídani jsme se neradi loučili a zamířili s malou přestávkou na oběd a prohlídkou města Strakonic domů.

Valský KlátilákTěžko věřit tomu, že je to už skoro 20 let kdy byl odstartován první ročník Klátiláku. Letošní devatenáctý ročník proběhl 31.8. ve stejném duchu, jako ročníky předchozí. Zúčastnilo se 64 závodníků z toho 21 mužů, 18 žen a 25 dětí. Trasu dlouhou něco přes 6 km, průlez skruží, hod granátem a střelbu ze vzduchovky zvládl nejlepší z mužů Michal Štefec s časem 0:38:07 min., druhý nejlepší čas měl Šaman - 0:40:10. Petr Matoušek byl o pouhých 12 sekund pomalejší, čas  0:40:22 a stanul na třetím místě. Z žen se nejlépe umístila Petra Štefcová s časem 0:55:51, za ní Eliška Chadimová - čas 0:58:04 a jako třetí Zuzana Drašnarová čas 1:01:47. Krásných časů dosáhly děti. Laura Sejáková čas 0:47:45, Vašík Roll čas 0:55:37, Barbora Plachová s časem 0:57:27. 

Posvícení 19.10. vycházely krojované páry už před polednem stejnou trasou, jako každý rok. Od Podzimků v ulici Pod lesem do ulice V Lukách, Sluneční, Zelená se zastávkou na kávu u Šmolíků, Borovou ulicí zpět k úřadu a Kynžvartskou k Vlkům na rychlou teplou polévku. Zbývala ulice Na šancích, Větrná a Na stráni. Do hostince dorazili krátce po osmé a se zpěvem vpluli na parket. Krojovaní obtančili kolečko a rozprchli se vyzvat k tanci přítomné. Zábava pokračovala tancem za doprovodu hudebníků Pepy Duždy a pana Puži. Před půlnocí byla vyhlášena dámská volenka, který trvala tak dlouho dokud se neprodaly všechny koláčky.   

Halloweenský rej strašidel Strašidla kolem Obecního úřadu ve Valech krouží už tradičně vždy v jeden podvečer na přelomu října a listopadu. Letos se v zasedací místnosti shromáždila v sobotu 2. 11. v sedm večer. Přispěchaly malé čarodějnice, dorazili upíři a kostlivci, ale ukázali se i filmové hvězdy jako Freddy Krueger a Jason Voorhees. Strašidla společně vydlabala dýně a zapálila do nich svíčky, aby byla na úřadu ta pravá strašidelná atmosféra. Ty nejhezčí výtvory byly stejně jako nejpovedenější kostýmy odměněny zombie mozečkem nebo krevní konzervou. Strašidelnou cestu, která tentokrát pro nepřízeň počasí vedla jen po budově, zdolal každý samostatně a na jejím konci byl za statečnost odměněn. Předčítání strašidelných příběhů a řadu halloweenských her ukončili dlouho po půlnoci jako vždy strašidelným filmem a pak už se spalo až do rána.

Vánoční zdobení 30.11.2019   Ve 13:45 přestala jít v zasedačce nejde elektrika. Po pátrání v rozvodní skříni bylo jasné, že závadu odstraní jen odborník. Yvonu s Věrkou to však nevyděsilo. Naštěstí šlo jen o světla. Zásuvky šly, takže tavné pistole byly v provozu a ani ohřátí svařáku nebylo ohroženo.  Nakonec bylo i světlo. Vypomohl Zděněk Votípka stavební lampou. Věrka vyrobila ozdobičky pro vánoční dekorace ze sody, škrobu a vody. Loni nás naučila natírat šišky houbičkou s akrylovou barvou, že vypadají jako zasněžení a letos nám poskytla recept na ozdoby. 

Zájemců o věnce se sešlo více než jindy, ale po přidání dvou stolů měl každý své pracovní místo. Několik dětí se stejně po chvilce vytratilo na chodbu, kde hráli Člověče nezlob se.

Organizátorky nezapomněly ani tentokrát na výzdobu obecního úřadu.

Oprava betléma Nic nevydrží věčně. Ani náš slaměný Betlém nevydržel. Sláma se rozpadla na drť, a tak nezbylo, než se dát do generální opravy.  Betlém jsme opravily společnými silami po odpolednách v Bažantnici. Z pejska jsme udělaly jehňátko, Ježíšek je zbrusu nový. Panu Křížek dodal slámu a paní Musilová látku na opravu kostýmů. Betlém opět stojí na svém místě v plné kráse.

Rozsvěcení Vánočního stromu První adventní neděle připadla na 1.12.2019. Strom byl už dlouho dopředu vyhlídnutý a přislíbený.

V neděli k večeru se začali scházet lidé. Děti z Valáčku už dávno zkoušely na úřadě své vystoupení, pan Fiala dopékal vepříka, pořadatelé svařili víno a pro děti připravili vánoční nealkoholický punč z čerstvého ovoce.

Lidí se sešlo hodně. Přivítal je pan starosta a vzápětí jsme se mohli těšit poslechem vánočních písniček v podání Valáčku. Děti vystřídal ženský pěvecký sbor z Lázní Kynžvart.

Strom byl rozsvícen a zároveň s ním se rozzářilo světlo nad Betlémem.

Pan Fiala nakrájel vepříka, děti i dospělí se zahřívali teplými nápoji, ochutnávali cukroví, a všichni se ještě dlouho společně bavili.

Mikuláš V pátek 6. prosince byl docela studený večer. Dětem to ale nevadilo. Běhaly po hřišti a různě si krátily čekání na Mikuláše. Malinko selhávala technika, ale nakonec se děti dočkaly jak čertů, kteří se vynořili snad rovnou z pekla, tak Mikuláše s andělem. Ti se snesli z nebe na loučemi osvětlenou cestu od vesnice. A pak už šlo všechno jako na drátku. Děti předstupovaly před Mikuláše každé podle svého svědomí vesele nebo se slzičkami. Mikuláš byl jako pokaždé shovívavý. Všechny hříšky, kterých ani nebylo mnoho, jim odpustil a nadělil jim „do punčochy“. A také Mikuláš byl obdarován. Jedno dítě mu přineslo obrázek.

Pro děti i rodiče byly připraveny teplé nápoje. Bylo jich potřeba, mrazík zalézal za nehty. Dětí přišlo kolem třiceti. Dospělých bylo zhruba dvakrát tolik a všichni byli odměněni nezapomenutelnou atmosférou pohádkově předvánočního podvečera.

Vánoční turnaj v pingpongu se letos nekonal. Hospoda byla pro dovolenou uzavřena

Silvestr 31. 12. jsme se už pošesté sešli v 18 hodin na hřišti, abychom se společně rozloučili se starým rokem.

 Po projevu pana starosty si všichni navzájem připili připraveným šampaňským a už tu byl ohňostroj. Jako každým rokem ozářil nebe nad vesnicí po dobu deseti minut. Pak se ještě chvíli povídalo, přálo a loučilo a ti, kdo zbyli, se přesunuli do Bažantnice, kde společně čekali na půlnoc. K jídlu a pití si každý přinesl oblíbené občerstvení a k poslechu hrála Kocárna.