Úvod   >   Historie   >   2014

2014

Stejně jako v roce 2013 byly i letos Valy přihlášeny do soutěže „Vesnice roku 2014“. V květnu navštívila obec hodnotící komise, která si, kromě dokumentů a kroniky prohlédla celou obec naživo. Největší zájem u komise vzbudila roubenka čp. 3. V srpnu byl vyhlášen výsledek soutěže. Zlatou stuhu za Karlovarský kraj vyhrála obec Dolní Žandov. Obec Valy obdržela ocenění od Svazu místních samospráv – Cena naděje pro živý venkov a od úřadu Karlovarského kraje Ocenění za místní spolkový život a občanskou společnost v obci.

Valy jsou malá obec. Nemá školu, školku, kostel ani žádnou kulturní památku, která by obec výrazně prezentovala. Cesta za stuhami bude trnitá. I tak obec udělala za poslední čtyři roky skok kupředu téměř ve všech oblastech. Oceňují to nejen místní občané, ale jsou slyšet i ohlasy z okolních obcí, kolik je ve Valech kulturních akcí a jak se zvedl celkový vzhled vesnice. Ostatně v roce 2013 obec obdržela stuhu za zachování kulturních tradic a finanční příspěvek, který byl použit na nákup čtyř párů nových krojů. A tak letošní neúspěch v soutěži tolik nermoutí. Vždyť příští rok se můžou účastnit znovu.

A teď si projdeme rok hezky od začátku. V lednu navštívily obec poprvé v její poválečné historii Tři králové a také poprvé jste mohli spatřit křídou psaná písmena K+M+B na dveřích domů. Sbírku pořádala Diecézní charita za pomoci dobrovolníků.

8.února připravili členové „Centra pro volný čas“ (budeme jim říkat pořadatelé) odpoledne pro děti a večer pro dospělé MAŠKARNÍ BÁL. Pro děti předtančili pořadatelé, oblečení za Šmouly, taneček a připravili několik soutěží. Paní hostinská na stoly připravila mísy s ovocem. Nechyběly ani cukrovinky. Kromě těch, co byly na stolech, mohly děti vysoutěžit další v hodu míčkem a hodu kroužky.  Večer patřil dospělým. Mezi velmi povedené masky patřili piráti, šejk s šejkovou, kovbojka, Šrek, Bavorák s Bavoračkou v dirndlu, mnich s jeptiškou, Pat a Mat, Šmoulové, námořník, Říman s Římankou, Mexičan, indiánka a nechyběl ani doktor se sestřičkou.

22.2.2014 – UZENÍ SÝRŮ. Zúčastnilo se zhruba 40 lidí a vyudilo se 55 kusů sýra. Recepty dodal Tomáš a lidé si je mohli uzpůsobit podle své chuti: Klobásové, šunkové, s olivami a zeleným pepřem a další a další kombinace. Během uzení se hrálo na kytary a zpívalo.

Máme v obci hned několik dobrých kytaristů a téměř všechny akce končí jejich hrou. Kromě hudebních talentů není ve Valech nouze ani o sportovce. A ty talenty se vlastně překrývají. Hudebníci nám běhají maratony, lezou po horách hrají nohejbal a vůbec.

V březnu proběhla v restauraci U Březího vlka PŘEDNÁŠKA O VÝSTUPU NA ELBRUS, nejvyšší horu

Kavkazu a Ruska (5642 m). Výstupu se účastnili tři horolezci, jeden z nich z Valů. Mimo Elbrusu, a Mont Blancu mají za sebou Großglockner (3798 m), Zugspitze (2962 m) a Kilimandžáro (5895 m). Radost a hrdost, když jsme spatřili na promítacím plátně, jak vlajka Valů zavlála na vrcholu Elbrusu, cítil každý v sále.

Ve dnech 14.-17.3.2014 mohli občané Valů shlédnout v zasedací síni obecního úřadu VÝSTAVU REPRODUKCÍ STARÝCH POHLEDNIC, představujících historii obcí na území Mariánskolázeňska i obcí, ležících blízko hranic v sousedním Bavorsku.

Pár dní před Velikonočními svátky se v zasedací síni obecního úřadu MALOVALY KRASLICE. Děti i maminky společně vyráběli kraslice různými technikami a učili se plést pomlázky.

MÁJKA A PÁLENÍ ČARODĚJNIC

Pár dní před 30. dubnem přinesli pořadatelé vysoký smrk, zbavili ho kůry a větví. Odpoledne před prvním májem na vrchol kmene přidělali břízku a věnec. Děti společně májku nazdobily a muži ji upevnili do stojanu a ručně vztyčili pomocí lana a podpěr, jako každý rok. (Na tuto ruční práci jsou jaksepatří hrdí). Vylepšením májky byla už druhým rokem čarodějnice, která na májce visela pod věncem a dokonce v noci svítila. Protože se zároveň se stavěním máje pálí čarodějnice, na její počest byly přizvány i její družky (děti v maskách) a mezi nimi zvoleny tři nejhezčí. V podvečer byla zapálena vatra, na které slaměná čarodějnice uhořela. Na menším ohništi si pak děti opekly buřty. Větší děti a dospělí pak mohli u táboráku při kytarách zpívat, dokud jim hlas stačil.

DĚTSKÝ DEN A KÁCENÍ MÁJE Májka byla postavena a tak musela být pokácena. Děje se tak vždy poslední den v květnu a na tuto sobotu vyšla i oslava dětského dne. Jako každý rok, byla

připravena řada soutěží, ohýnek s buřty a limonádami. Přijeli hasiči a byla připravena dráha pro čtyřkolku, děti si mohly zastřílet ze vzduchovky. Překvapením pro ně byla nafukovací skluzavka a přejezd potoka po laně. Ten se stal oblíbenou kratochvílí a pořadatelé, kteří vázali děti do sedačky a jistili je na laně se pořádně nadřeli. Také hasiči měli co dělat, u hadice, hydraulických nůžek a žebříku stála pořád fronta dětí. Hasiči připravili i vědomostní soutěže pro děti už od těch nejmenších. Děti si tedy nejen protáhly těla, ale i potrápily hlavičky.

Večer, po vydražení májky, pokračoval zpěvem s kytarami.

Druhý ročník NOHEJBALOVÉHO TURNAJE „O POHÁR STAROSTY OBCE VALY“ proběhl 7. 6. 2014 v 9 hod. na místním kurtu u dětského hřiště. Turnaje se zúčastnilo sedm tříčlenných družstev. Hrálo se systémem každý s každým. Týmy nejen sobě, ale i divákům předváděly neskutečně pěkné a dlouhé výměny jednotlivých her. Turnajem nejlépe prošel tým Benga a stal se tak po loňském třetím místě vítězem celého turnaje. Na druhém místě skončili borci z týmu Od komína. Valští borci pod názvem „Valská šťáva“ ukončili tažení turnajem na třetím místě a nepodařilo se jim tak obhájit loňské druhé místo. Po vyhlášení pořadí turnaje a předání cen zbývá jen popřát účastníkům pěkné počasí a hezké sportovní zážitky v roce 2015 při třetím ročníku turnaje.

NA PRÁZDINY S POHÁDKOU Už ve 14 hodin stála před startem řada dětí. Ty menší s rodiči, větší už si troufly najít stanoviště podle mapy sami. Všechny vítal myšák Mickey a králíček Bunny, kteří pouštěli děti postupně na trasu (Taky se v těžkých kožešinových maskách za pěkného počasí pořádně potili). Děti dostaly mapku a podle ní hledaly jednotlivá stanoviště. První je čekali Pat a Mat. Kdo si nepřitloukl hřebíkem prst k podložce, mohl pokračovat na další stanoviště. U klaunů měly děti za úkol hodit míček šaškovi do úst. Pokud trefily k Pipi-Dlouhé punčošce a Tomíkovi musely prakem zničit pirátskou loď. Dál je mapa vedla ke Krakonošovi. Ten je nepustil dál, dokud nevysbíraly z lesa všechno, co tam nepatřilo, a Ančeti nepomohly rozeznat potraviny, aby mohla Krakonošovi uvařit fazolačku. Hajnému Robátkovi pomohly pojmenovat trofeje, které přinesl z lesa a taky s ním změřily síly ve znalosti přírody a myslivosti. Pak musely dobře sledovat mapu, aby nepřešly odbočku k rybníku, kde měli své loupežné hnízdo piráti. Když vylovily udicí z truhly poklad, převezl je jeden z pirátů přes moře na korábu. Ještě než děti došly k cíli, musely projít kolem vodníků. Své dušičky mohly vykoupit, pokud odpověděly na otázky, které se týkaly vodního království.

V cíli pak ještě dostaly malou odměnu a občerstvit se mohly u Večerníčka. Pohádkové trasy se zúčastnilo kolem osmdesáti dětí.

PÍSNIČKÁŘI NA TERASE (12.7). Na druhý ročník „Písničkářů“ se už odpoledne začali sjíždět posluchači z okolních vesnic. Spolu s Valskými občany se jich sešlo něco přes stovku. V podvečer nastoupila na pódium trojice Valští vlci. První písničkou: Jak ten čas letí - text teta Bláža- si hned získali publikum. Pak pokračovali v country stylu, který zazněl i v podání dalších interpretů. Folkem a také vlastní tvorbou diváky potěšil místní písničkář. K poslechu hudby patří pohoda a k té přispělo i občerstvení v podobě grilovaného masa a  klobásek z obecni udírny.

ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI (31.8) mají valské děti už tradičně spojené s kreslením na trička. Výtvory byly různé, ale proti předchozím letům se děti více zapojily a méně nechaly pomáhat rodiče. Paní Marie Vávrová nestihla zažehlovat (tím se barva ustálila proti vyprání a rozmazání). Zásobování tričky pro ty, kteří je neměli, si mohli koupit trička na místě. Aby děti nezbořily nudou stan, než se začne promítat, byli jim k dispozici dobrovolníci z airsoftového spolku S.G.T.S. Předvedli dětem airsoftové zbraně, téměř totožné s opravdovými a děti si z nich mohly zastřílet. Muži se dětem obětavě věnovali, vysvětlovali a pomáhali držet zbraně, těžké pro dětské ruce, ale také připravili závod ve střelbě pro různé věkové kategorie a vítěze pak odměnili diplomy.

Po celou dobu akce, malovala dobrovolnice dětem obličeje. Namaskovat své děti zkoušely i maminky, barvy měly k dispozici.

V 17 hodin byl dětem promítnut animovaný film Rebelka. Ke kinu patří popcorn, a tak každé z dětí dostalo v půllitrovém kelímku dle výběru slaný nebo sladký. Pak už zbyl pořadatelům jen úklid, ale přesto to bylo zase jedno vydařené odpoledne.

Jako všechny ostatní akce, i XIV. ROČNÍK VALSKÉHO KLÁTILÁKU (6.9.) začal už o den dříve přípravou trati, startovních listin, sháněním cen, stavěním stanů a také zbudováním lanové atrakce pro děti. Startovalo 42 dětí a 61 dospělých - dohromady 103 závodníků. I když většina z nich si šla jen užít pohybu v přírodě, někteří brali závod velice vážně. Proto se první čtyři místa v kategorii dospělých mužů mohou chlubit krásnými časy pod 35 minut. Nejlepší z nich uběhl trať za 34:01 min. Byl jím Šaman, hlavní organizátor závodu, a toto vítězství bylo odměnou za léta obětovaná vzniku, organizaci a průběhu tohoto, dnes už tradičního, orientačního běhu. Než došlo k vyhlášení vítězů, byla pro děti připravena jízda na čtyřkolce a sjezd na laně, zavěšeném nad potokem, dlouhém 47 m. K občerstvení byl v provozu gril, točilo se pivo a limonáda.

VÝLET DO LOKTE (21.9.). Nápad na tento výlet přišel náhodou, když se Šaman dozvěděl o zajímavém pivovárku s programem, přímo v sousedství hradu Lokte. Ideální místo s trochou historie, kultury a zároveň kulinářsky zajímavé. Cestou do Lokte se milovníci přírody mohli kochat nádhernou scenérií v údolí Pramenského potoka a říčky Teplé. Po příjezdu do Lokte si na své přišli příznivci historie při prohlídce hradu a města. Po příchodu do pivovaru nás přivítaly tanečnice, které v rytmu tanga s nimi obkroužily místnost. Později dívky zatančily divoký kankán.

Na terase hotelu Císař Ferdinand před očima návštěvníků kuchaři otevřeli slovanskou podzemní pec. Tu nenajdete nikde jinde na území ČR (nalézá se pod ochrannou známkou Selátko bylo naservírováno s přílohami, jako byly pečené, brambory, houby, a různá zelenina. K tanci a poslechu hráli muzikanti na harmoniku, vozembouch a valchu. Programem prováděl bubeník, který každé nové číslo vybubnoval.

Hudba provázela účastníky zájezdu až do Valů, protože v autobuse proběhlo pokračování muzicírování tentokrát v podání valských kytaristů a zpěvu všech přítomných.

VEČER PRO SENIORY Před posvícením pozval pan starosta občany starší šedesáti let do sálu hostince U Březího vlka, aby se všichni společně pobavili a zavzpomínali si. Potěšili se pohledem na latinskoamerické tance a poslechem kytarového kvarteta Základní umělecké školy v Mariánských Lázních. O další kulturní vložku se postarali tanečníci Country skupiny. Večeří se zákuskem,  si přišel na své další ze smyslů – chuť. A samozřejmě nezůstalo jen u pasivní konzumace kultury. K tanci hrála dvoučlenná skupina Meteor.

HAVELSKÉ POSVÍCENÍ 18.10. Sedm a půl páru mladých lidí v krojích za doprovodu klarinetu a kytary procházelo vesnicí, tancem a písní zvalo lidi do hospody na posvícenskou tancovačku. Večer roztančili hospodu a vyzývali k tanci ostýchající se přítomné. Pořadatelé se postarali o bohatou tombolu, kterou kromě sponzorských darů tvořily i dary od občanů. Při dámské volence se prodaly koše koláčů, které napekly valské hospodyňky. No a zábava končila, jako pokaždé, až ráno. Hrála Barevná muzika.

ADVENTNÍ VĚNCE Na poslední listopadový víkend připadly hned dvě akce. Původně měly být věnce zdobeny o týden dřív, ale aby do Vánoc neopadaly, dohodly se ženy, že se sejdou těsně před první adventní nedělí. Chvojí na výrobu věnců dovezl pan starosta, ale své zahrádky ostříhali i ostatní. Zdobící materiál a korpusy byly přivezeny od květinářky. Věnce zdobíme už nekolikátým rokem, a tak si většina přinesla materiál svůj. Vznikly velice pěkné věnce. Jako vždy zbyly dva i na výzdobu obecního úřadu.

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU Muži se vydali kácet stříbrný smrk, který vyrostl ve Valech na soukromé zahradě a byl obci věnován. Aby nedošlo k poškození plotu a také stromu, byl na místo přivolán autojeřáb. Strom, přivázaný za špičku k jeřábu, byl podřezán, jeřábem zdvihnut přes plot a přiblížen ke klubovně. Na místo byl přenesen na lešenářských tyčích. Druhý den dopoledne pořadatelé smrk vztyčili do stojanu pomocí lan, ozdobili a omotali světelným řetězem. Povedlo se jim to krásně.  Samotný strom byl krásně rostlý, hustý a pravidelný. Mezi tím bylo připraveno občerstvení. Řádně propečené selátko na grilu a zabíjačková polévka. Muselo se dojet pro várnice, ohřát nápoje a nanosit stoly s lavicemi, aby bylo kam si sednout. Odpoledne se začali scházet občané. Někteří s sebou přinesli vánoční cukroví. Pro děti byly pod stromem připraveny krabice s ozdobami, aby se také mohly na výzdobě podílet. Když se setmělo, uvítal pan starosta všechny přítomné a byl rozsvícen strom.

Manželé z ulice Na Stráni věnovali valským dětem svítícího asi 1,5 m vysokého sněhuláka. Byl rozsvícen zároveň se stromem a později přemístěn na střechu klubovny, kde je vidět už z dálky. Přijeli muzikanti z Lázní Kynžvartu a zpívali koledy a vánoční písně. Krásně zněly Nesem vám noviny, Tichá noc, Nebeští kavalérové a další a další.

Týden na to slavil svátek MIKULÁŠ. Zastavil se i u nás ve Valech. Letos se s dětmi chtěl setkat na čerstvém povětří. Cesta ke hřišti byla osvícena pochodněmi. Zářil i strom a sněhulák. Děti zavolaly na Mikuláše a začaly se dít věci: V zimě se brzo stmívá a tak se ze tmy ozvala slavnostní a přece strašidelná hudba. Mezi pochodněmi ozařujícími pódium začalo prskat a kouřit. Spustil se ohnivý déšť a z mraku kouře pomalu přicházel Mikuláš s andělem. Za ním se kradli dva šerední čerti. Řinčeli řetězy a mávali pytlem. Mikuláš se zastavil a otevřel knihu hříchů. Děti byly postupně vyzývány na pódium, kde se jich podle zápisu v knize hříchů ujal buď anděl nebo čerti. Mikuláš byl ale milosrdný, když děti slíbily, že se polepší, vyrval je ze spáru pekelníků a odměnil balíčkem pamlsků.

Nakonec si s čerty na usmířenou zatančili taneček kolem ohně. Všichni se rozcházeli pozdě, neradi a v dobré náladě.

VÁNOČNÍ TURNAJ VE STOLNÍM TENISU. Kdo chce shodit vánoční kila, nenechá si ujít tuto akci. 27.12.2014 ve 13 hod. v sále restaurace U Březino vlka se sešlo 19 hráčů. Hrálo se na dvou stolech vylučovací metodou. Turnaje se účastnilo 17 mužů a dvě dívky. Večer se v sále sešli hráči a jejich příznivci a při kytarách oslavili vítěze i poražené

SILVESTR 2014 PRO DĚTI poslední akce v tomto roce vznikla spontánně, pár dní před Silvestrem na schůzi spolku „Centrum pro volný čas.“ Na vině nyl nápad, udělat půlnoc dřív, aby si děti s klidem lehli do postýlek a neměli pocit, že zase přišli o všechno, co je „dospělákům“ dopřáno. Byly napsány letáky, vyvěšeny plakáty a nakoupeny rachejtle a zařízen ohňostroj. Když jsme s rodinou přišly na hřiště, měli jsme však pocit, že se tahle akce neujme. V 18 hodin jsme před klubovnou stáli sami. No jo, Silvestr, komu by se chtělo od televize. Pět minut poté se ze tmy začaly nořit davy. Vypadalo to, že přijelo několik autobusů. Během chvíle bylo hřiště plné, a protože jsme z nudy postavili sněhuláka, chytili se toho ostatní děti a v mžiku bylo kolem Vánočního stromu kupa sněhuláků. Někde ve tmě se připravoval ohňostroj, ale to děti zjistily až když dospělí začali (asi v 18 hodin a 10 minut) odpočítávat půlnoc. A pak začaly bouchat rachejtle, nebe bylo plné barevných hvězd a děti se okouzleně dívaly. Pořadatelé rozlili „rychlé špunty“ a mohlo se připíjet. Silvestr ještě dlouho připomínalo několik sněhuláků, tajících vedle klubovny.